Theatre Journal publishes Glas Nocturne Review

Theatre Journal TGN ScreenshotWe are so proud to share this performance review of The Glas Nocturne, which is published in the current issue (68.1) of Theatre Journal!

Thank you to Jeanmarie Higgins and ‪#‎theatrejournal‬ for venturing out to our corner of the country and giving APL’s work critical consideration as part of the international theatre conversation.

From the author: “What started as a quick trip to Seattle to see some friends and some theatre turned into a Theatre Journal performance review of Joseph and Zhenya Lavy’s The Glas Nocturne. I love writing about Akropolis Performance Lab; the work is always virtuosic, irrefutable, and strangely joyful.”

READ THE REVIEW FREE ON ACADEMIA.EDU

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestGoogle GmailDeliciousDiggRedditStumbleUponFlipboardShare

Second Gypsy Nomination for Glas & Joseph Lavy

In addition to Zhenya’s nomination for local composing, Joseph received a Gypsy Rose Lee Award nomination for Best Male Lead Actor in a Play for his role as Dr. Glas in The Glas Nocturne.

The Gypsy Rose Lee Awards are selected by Seattle Theatre Critics. Here is the entire slate of 2015 nominees:

Excellence in Production of a Play (Larger Theaters):

  • Best of Enemies – Taproot Theatre Company
  • Orpheus Descending – Intiman Theatre Festival/The Williams Project
  • Our Town – Strawberry Theatre Workshop
  • Slaughterhouse-Five – Book-It Repertory Theatre
  • The Flick – New Century Theatre Company

Excellence in Production of a Play (Smaller Theaters):

  • Chinglish – ArtsWest
  • Dance Like A Man – Pratidhwani
  • The Secretaries – Theater Schmeater
  • The Tall Girls – Washington Ensemble Theatre
  • Water By The Spoonful – Theatre22

Excellence in Production of a Musical

  • American Idiot – ArtsWest
  • Come From Away – Seattle Repertory Theatre
  • Into the Woods – STAGEright Theatre
  • Lizard Boy – Seattle Repertory Theatre
  • The Great America Trailer Park Musical – STAGEright Theatre

Excellence in Direction of a Play (Larger Theaters):

  • Josh Aaseng – Slaughterhouse-Five (Book-It Repertory Theatre)
  • David Bennett – Buyer & Cellar (Seattle Repertory Theatre)
  • Malika Oyetimein – Bootycandy (Intiman Theatre Festival)
  • Ryan Purcell – Orpheus Descending (Intiman Theatre Festival/The Williams Project)
  • MJ Sieber – The Flick (New Century Theatre Company)

Excellence in Direction of a Play (Smaller Theaters):

  • Julie Beckman – Water By The Spoonful (Theatre22)
  • Desdemona Chiang and Howie Seago – Sound (Azeotrope)
  • John Kazanjian – Mud (New City Theater)
  • Kelly Kitchens – The Art of Bad Men (MAP Theatre)
  • Annie Lareau – Chinglish (ArtsWest)

Excellence in Direction of a Musical

  • Eric Ankrim – American Idiot (ArtsWest)
  • Christopher Ashley – Come From Away (Seattle Repertory Theatre)
  • Matt Giles – Into the Woods (STAGEright Theatre)
  • Brandon Ivie – Lizard Boy (Seattle Repertory Theatre)
  • Steve Tomkins – No Way to Treat a Lady (Village Theatre)

Excellence in Performance in a Play as a Lead Actor (Male) (Larger Theaters):

  • John Aylward – Cat on a Hot Tin Roof (ACT Theatre)
  • Robert Bergin/Erik Gratton/Todd Jefferson Moore – Slaughterhouse-Five (Book-It Repertory Theatre)
  • Jeff Berryman – Best of Enemies (Taproot Theatre Company)
  • Scott Drummond – Buyer & Cellar (Seattle Repertory Theatre)
  • Tyler Trerise – The Flick (New Century Theatre Company)

Excellence in Performance in a Play as a Lead Actor (Male) (Smaller Theaters):

  • Jany Bacallao – Water By The Spoonful (Theatre22)
  • Ryan Higgins – 99 Ways To Fuck A Swan (Washington Ensemble Theatre)
  • Joseph Lavy – The Glas Nocturne (Akropolis Performance Lab)
  • Terry Edward Moore – A Delicate Balance (Theatre9/12)
  • Tyler Trerise – My Mañana Comes (ArtsWest)

Excellence in Performance in a Musical as a Lead Actor (Male)

  • Mark Anders – My Fair Lady (Village Theatre)
  • Nick DeSantis – No Way to Treat a Lady (Village Theatre)
  • Brian Earp – Cabaret (Village Theatre)
  • Frederick Hagreen – American Idiot (ArtsWest)
  • Justin Huertas – Lizard Boy (Seattle Repertory Theatre)

Excellence in Performance in a Play as a Lead Actor (Female) (Larger Theaters):

  • Hana Lass – The Explorers Club (Taproot Theatre Company)
  • Claudine Mboligikpelani Nako – Little Bee (Book-It Repertory Theatre)
  • Jeanne Paulsen – Mother Courage And Her Children (Seattle Shakespeare Company)
  • Faith Russell – Best of Enemies (Taproot Theatre Company)
  • Amy Thone – Our Town (Strawberry Theatre Workshop)

Excellence in Performance in a Play as a Lead Actor (Female) (Smaller Theaters):

  • Mary Ewald – Mud (New City Theater)
  • Sophia Franzella – My Dear Miss Chancellor (Annex Theatre)
  • Kathy Hsieh – Chinglish (ArtsWest)
  • Yesenia Iglesias – Water By The Spoonful (Theatre22)
  • Anna Kasabyan – Bad Jews (Seattle Public Theater)

Excellence in Performance in a Musical as a Lead Actor (Female)

  • Kristin Burch – Legally Blonde (SecondStory Repertory)
  • Jenn Collela – Come From Away (Seattle Repertory Theatre)
  • Beth DeVries – Snapshots (Village Theatre)
  • EmilyRose Frasca – Are You There, God? It’s Me, Karen Carpenter (STAGEright Theatre)
  • Allison Standley – My Fair Lady (Village Theatre)

Excellence in Performance of a Play as a Supporting Actor (Male) – any non-lead (Larger Theaters):

  • Quinn Franzen – Threesome (ACT Theatre)
  • Sam Hagen – The Flick (New Century Theatre Company)
  • Bill Johns – The Explorers Club (Taproot Theatre Company)
  • Isaiah Johnson – Bootycandy (Intiman Theatre Festival)
  • Adam Standley – Mr. Burns, a post-electric play (ACT Theatre)

Excellence in Performance of a Play as a Supporting Actor (Male) – any non-lead (Smaller Theaters):

  • Scott Ward Abernethy – Indian Ink (Sound Theatre Company/Pratidhwani)
  • Ben Phillips – Bad Jews (Seattle Public Theater)
  • Brandon Ryan – The Art of Bad Men (MAP Theatre)
  • Ryan Schlect – Sound (Azeotrope)
  • G. Valmont Thomas – Water By The Spoonful (Theatre22)

Excellence in Performance of a Musical as a Supporting Actor (Male)

  • Rodney Hicks – Come From Away (Seattle Repertory Theatre)
  • Dan Kremer – My Fair Lady (Village Theatre)
  • David Pichette – The Sound of Music (The 5th Avenue Theatre)
  • Caesar Samayoa – Come From Away (Seattle Repertory Theatre)
  • William A. Williams – Lizard Boy (Seattle Repertory Theatre)

Excellence in Performance of a Play as a Supporting Actor (Female) (Larger Theaters):

  • Angel Brice – Bootycandy (Intiman Theatre Festival)
  • Emily Chisholm – The Flick (New Century Theatre Company)
  • Rebecca M. Davis – Bootycandy (Intiman Theatre Festival)
  • Jenny Vaughn Hall – Best of Enemies (Taproot Theatre Company)
  • Sarah Harlett – The Memorandum (Strawberry Theatre Workshop)

Excellence in Performance of a Play as a Supporting Actor (Female) (Smaller Theaters):

  • Rose Cano – Water By The Spoonful (Theatre22)
  • Cheyenna Clearbrook – Sound (Azeotrope)
  • Ashley Flannegan – The Secretaries (Theater Schmeater)
  • Peggy Gannon – The Art of Bad Men (MAP Theatre)
  • Rhonda J. Soikowski – Wizzer Pizzer (Theatre22)

Excellence in Performance of a Musical as a Supporting Actor (Female) – any non-lead

  • Kirsten deLohr Helland – Lizard Boy (Seattle Repertory Theatre)
  • Priscilla Hake Lauris – My Fair Lady (Village Theatre)
  • Chelsea LeValley – Angry Housewives (ArtsWest)
  • Q. Smith – Come From Away (Seattle Repertory Theatre)
  • Billie Wildrick – Carousel (The 5th Avenue Theatre)

Excellence in Performance as an Ensemble (Larger Theaters):

  • Bootycandy – Intiman Theatre Festival (Chris Ensweiler, Tyler Trerise, Rebecca M. Davis, Isaiah Johnson, Angel Brice)
  • Come From Away – Seattle Repertory Theatre (Eric Ankrim, Petrina Bromley, Jenn Colella, Joel Hatch, Rodney Hicks,Kendra Kassebaum, Chad Kimball, Lee MacDougall, Caesar Samayoa, Q Smith, Astrid Van Wieren, Sharon Wheatley)
  • Festen – New Century Theatre Company (Emily Chisholm, Bradford Farwell, Ray Gonzalez, Brenda Joyner, Conner Neddersen, Michael Patten, Jason Sanford, Betsy Schwartz, MJ Sieber, Amy Thone, Connor Toms, Evan Whitfield, Peter Dylan O’Connor, Helen Milam)
  • Orpheus Descending – Intiman Theatre Festival/The Williams Project (Grant Chapman, Kemiyondo Coutinho,Rebecca Gibel, Tiffany Nichole Greene, Elise LeBreton, Richard Prioleau, Max Rosenak, Charlie Thurston)
  • No Way to Treat a Lady – Village Theatre (Nick DeSantis, Dane Stokinger, Jessica Skerritt, Bobbi Kotula, Jayne Muirhead)

Excellence in Performance as an Ensemble (Smaller Theaters):

  • Brechtfest – The Horse in Motion (Katherine Bicknell, Nathan Brockett, Liza Curtiss, Amy Escobar,Chris Lee Hill, Harry Todd Jamieson, Sylvia Kowalski, Adria LaMorticella, Kevin Lin, Jocelyn Maher, Nic Morden, Andrew Pritzkau, Hannah Ruwe, Matt Sherrill, Dylan Smith, Shaudi Bianca Vahdat)
  • Dance Like a Man – Pratidhwani (Jay Athalye, Tanvee Kale, Abhijeet Rane, Meenakshi Rishi)
  • The Art of Bad Men – MAP Theatre (Grace Carmack, Peggy Gannon, Ben McFadden, Ben Burris, Brandon Ryan, Sean Schroeder)
  • The Tall Girls – Washington Ensemble Theatre (Leah Salcido Pfenning, Hannah Ruwe, Chelsea Callahan, Adria LaMorticella, Bailie Breaux, Ali Mohamed el-Gasseir)
  • Water By The Spoonful – Theatre22 (Jany Bacallao, Yesenia Iglesias, Rose Cano, G. Valmont Thomas, Keiko Green, Jeff Allen Pierce, Jake Ynzunza)

Excellence in Set Design (Larger Theaters):

  • Andrea Bryn Bush – The Flick (New Century Theatre Company)
  • L.B. Morse – Lizard Boy (Seattle Repertory Theatre)
  • Matthew Smucker – Cabaret (Village Theatre)
  • Matthew Smucker – Our Town (Strawberry Theatre Workshop)
  • Carey Wong – The Comparables (Seattle Repertory Theatre)

Excellence in Set Design (Smaller Theaters):

  • Nina Moser – Mud (New City Theater)
  • Jared Roberts – American Idiot (ArtsWest)
  • Paul Thomas – Dump Site (Seattle Immersive Theatre)
  • Montana Tippett – Water By The Spoonful (Theatre22)
  • Craig Wollam – The Tumbleweed Zephyr (Pork Filled Productions)

Excellence in Costume Design (Larger Theaters):

  • Erik Andor – Lizard Boy (Seattle Repertory Theatre)
  • Sarah Nash Gates – Carousel (The 5th Avenue Theatre)
  • Kelly McDonald – Bootycandy (Intiman Theatre Festival)
  • Pete Rush – Slaughterhouse-Five (Book-It Repertory Theatre)
  • Deb Trout – Mr. Burns, a post-electric play (ACT Theatre)

Excellence in Costume Design (Smaller Theaters):

  • Cherelle Ashby & Jonelle Cornwell – Are You There, God? It’s Me, Karen Carpenter (STAGEright Theatre)
  • Candace Frank – Indian Ink (Sound Theatre Company/Pratidhwani)
  • Kelly McDonald – Chinglish (ArtsWest)
  • Nina Moser – Mud (New City Theater)
  • Ali Rose Panzarella – 99 Ways To Fuck A Swan (Washington Ensemble Theatre)

Excellence in Lighting Design (Larger Theaters):

  • Howell Binkley – Come From Away (Seattle Repertory Theatre)
  • Kent Cubbage – Slaughterhouse-Five (Book-It Repertory Theatre)
  • Geoff Korf – Festen (New Century Theatre Company)
  • Geoff Korf – Mr. Burns, a post-electric play (ACT Theatre)
  • Andrew D. Smith – The Flick (New Century Theatre Company)

Excellence in Lighting Design (Smaller Theaters):

  • Tess Malone – The Art of Bad Men (MAP Theatre)
  • Tristan Roberson – Water By The Spoonful (Theatre22)
  • Gwyn Skone – My Dear Miss Chancellor (Annex Theatre)
  • Lindsay Smith – Mud (New City Theater)
  • Tim Wratten – Tilt Angel (theater simple)

Excellence in Sound Design (Larger Theaters):

  • Dominic CodyKramers – Mr. Burns, a post-electric play (ACT Theatre)
  • Mark Lund – Best of Enemies (Taproot Theatre Company)
  • Evan Mosher and Robertson Witmer – The Flick (New Century Theatre Company)
  • Matt Starritt – Lizard Boy (Seattle Repertory Theatre)
  • Matt Starritt – Slaughterhouse-Five (Book-It Repertory Theatre)

Excellence in Sound Design (Smaller Theaters):

  • Dana Amromin – The Secretaries (Theater Schmeater)
  • Christen Audio Group (Andy Somora and Hannah Victoria Franklin) – Is She Dead Yet? (Annex Theatre)
  • Evan Mosher and Andre Nelson – Slowgirl (Seattle Public Theater)
  • Haley Parcher – American Idiot (ArtsWest)
  • Kyle Thompson – Water By The Spoonful (Theatre22)

Excellence in Musical Direction

  • Ian Eisendrath – Come From Away (Seattle Repertory Theatre)
  • Chris Ranney and R.J. Tancioco – American Idiot (ArtsWest)
  • RJ Tancioco – Lizard Boy (Seattle Repertory Theatre)

Excellence in Choreography or Movement

  • Donald Byrd – Carousel (The 5th Avenue Theatre)
  • Kelly Devine – Come From Away (Seattle Repertory Theatre)
  • Trina Mills, Shadou Mintrone and Gabe Corey – American Idiot (ArtsWest)

Excellence in Local Playwriting

  • Josh Aaseng – Slaughterhouse-Five (Book-It Repertory Theatre)
  • Caitlin Gilman – My Dear Miss Chancellor (Annex Theatre)
  • Keiko Green – Bunnies (Annex Theatre)
  • Justin Huertas – Lizard Boy (Seattle Repertory Theatre)
  • Brandon Simmons – Is She Dead Yet? (Annex Theatre)

Excellence in Local Composing

  • Justin Huertas – Lizard Boy (Seattle Repertory Theatre)
  • Zhenya Lavy – The Glas Nocturne (Akropolis Performance Lab)
  • Mark Siano, Opal Peachey, and Dayton Alleman – Bohemia (Marxiano Productions)

Zhenya Lavy Nominated for Gypsy Award

2016_01-07 NOMINATION - Gypsy - Music - ZhenyaFor the second year in a row, Co-Artistic Director Zhenya Lavy has been nominated by the Seattle Theatre Writers for a Gypsy Rose Lee Award in the category of Excellence in Local Composing. The nomination recognizes her work on The Glas Nocturne.

Zhenya’s nomination as one of three for 2015 is an especial honor because, unlike most awards for theatre in the greater Seattle area, the Gypsy Awards do not differentiate separate categories for music at larger- or smaller-budget houses: the potential nominee pool encompasses all original music for theatre activity in the area.

L-R: Joseph Lavy, Linnea Ingalls, Catherine Lavy, Sara Kaus, Annie Paladino, Margaretta Campagna, and Zhenya Lavy | Photo: Joe Patrick Kane

The musical landscape Zhenya built for The Glas Nocturne included piano nocturnes by composers from Field and Chopin to Alkan and Bartok (played live by Zhenya), as well as dynamic arrangements of traditional Swedish folk tunes sung in three- and four-part harmonies by the ensemble.

Award winners will be announced later this month.

If you missed The Glas Nocturne, request a spot on our waitlist and be among the first to know when we will remount it in our 2016-17 season.

In the meantime, buy your tickets now for Ecce Faustus, which opens February 5. Ecce Faustus features stunning 5-part madrigals and sacred music by Carlo Gesualdo, with some of the most complex structures and harmonies APL has ever put on stage — all performed live.

Joseph Lavy Receives Seattle Times Footlight Award

Co-Artistic Director Joseph Lavy has received a 2015 Seattle Times Footlight Award for solo acting for his performance as Dr. Glas in The Glas Nocturne! Joseph delivered a profoundly powerful performance, and we couldn’t be more proud to see him honored with a Footlight. Thank you to Misha Berson and all the Seattle Times theatre critics for this acknowledgment.

The Glas Nocturne, a subcultural chamber performance experience for small audiences, has had two limited runs in Seattle and one tour. It garnered strong media reviews in its world premiere run, and a scholarly review is forthcoming in the March 2016 issue of Theatre Journal, which is published by the Association for Theatre in Higher Education (ATHE).

If you missed the chance to see The Glas Nocturne in 2015, watch for news of a remount or sign up for our waitlist. We plan to bring it back for at least one more run of local performances later in 2016.

Here’s a clip of a segment we call “The Story of the Girl,” filmed during our November tour to the Center for Applied Theatre & Active Culture / New World Performance Lab (Akron OH):

L-R: Joseph Lavy,  Emily Jo Testa, Catherine Lavy, Annie Paladino, and Zhenya Lavy.

#glasnocturne

APL Offers Voice Workshop in Ohio

Co-Artistic Director Zhenya Lavy will lead a voice workshop — The Awakened Voice: Vocal Empowerment Through Song — in Akron OH on November 22. In this dynamic, vocal workout, which is hosted by Wandering Aesthetics, Zhenya will share tools and techniques she’s developed through 25 years of practical research to

  • awaken your complete instrument
  • expand your expressive capacity
  • build mindful, engaged, precise strategy for approaching song in the context of theatrical performance that is deeply musical but not musical theatre

Please help us get the word out to everyone interested in taking their vocal expressivity to the next level! We hope to see many of our Ohio friends there! Links of interest:

Click here for complete information, including the online registration form.

 

*** Reminder: This workshop is scheduled in coordination with Akropolis Performance Lab’s Ohio performances of The Glas Nocturne, Nov 20 (8pm) & Nov 21 (2pm & 8pm), which are presented by Akron’s Center for Applied Theatre and Active Culture/New World Performance Lab. Click here to reserve tickets for the performance! ***

The Doctor Returns! Glas Nocturne reopens Nov 5

We are thrilled to announce that we are remounting The Glas Nocturne in Seattle (Nov 5-7 & 12-14) and in Akron OH (Nov 20-21)! The Ohio tour is hosted by Akron’s Center for Applied Theatre & Active Culture / New World Performance Lab. It’s our first tour out of Washington State, and we can’t wait to share this potent piece with new audiences.

Check out our new Glas trailer video, too!

 

Learn more about our Ohio host, the Center for Applied Theatre & Active Culture / New World Performance Lab, on their website.

Calling Youth to Audition for Inaugural Apprentice Ensemble

REGISTER-80X25

Pomegranate & Ash (2015, On the Boards Open Studio) | Apprentice Linnea Ingalls & Associate Trevor Young Marston | Photo: Joe Patrick Kane

Pomegranate & Ash (Feb 2015, On the Boards) | 2014-15 Apprentice Linnea Ingalls & APL Associate Trevor Young Marston | Photo: Joe Patrick Kane

Akropolis Performance Lab, Seattle’s premiere ensemble-based theatre company since 2000, is looking for youth ages 14 to 19 to form an Apprentice Ensemble. This is an outstanding opportunity to be part of building something completely new in Seattle!

The first youth performance opportunity of its kind in the region, APL’s Apprentice Ensemble develops the personal and professional performing skills of its young members through a year-long relationship with an established company.

We seek high school aged performers with a passion for thinking outside-the-box, as well as a sincere commitment to artistic exploration and an interest in ensemble development, learning advanced techniques, and creating original performances.

Youth from historically underrepresented groups are strongly encouraged to audition.

No prior acting experience is required.

APPRENTICE COMMITMENTS WILL INCLUDE:

  • Training Sessions: 2 Saturdays per month, 10:00 am to 1:15 pm, Sand Point location
    • Physical: engage in a range of activities that not only tone the body and build endurance but also develop kinesthetic intelligence, physical creativity, and practical understanding of fundamental performance principles.
    • Vocal: work with a broad spectrum of traditional songs to improve listening, expand range and resonance, explore harmonics, and establish vocal confidence
    • Acting: practice individual and group studies in applying a method of physical action to the creation of actor-generated performance, focusing on given circumstances, task, intention, and action across a spectrum of performance styles.
  • Regular opportunities to train and interact with APL’s main company
  • Mentorship by an established APL Artistic Associate
  • Performance of an original piece devised by the Apprentice Ensemble under direction of APL’s Artistic Directors (Spring 2016)
  • Leadership opportunities in APL’s Summer 2016 Youth Workshops

ABOUT THE AUDITION:

The audition will be a 2-day workshop-style experience involving physical activities, work with song, and creative play with non-verbal action. No monologue or other preparation required.

  • Dates – October 3 & 4 (attendance both days is required)
  • Times – 12:00 – 3:00 pm
  • Location – Sand Point area
  • Dress – appropriately for physical movement
  • Bring – water bottle, towel, healthy snack
  • Prepare to sweat and work in bare feet

Sign up to audition HERE!

Meet our New Artistic Associates

2015 Ensemble Membership ChangesSeptember brings exciting changes for Akropolis Performance Lab as we welcome five new Artistic Associates.

Emily Jo Testa and Linnea Ingalls, who participated in 2014-15 as Artistic Apprentices, have earned promotion to full membership as Artistic Associates. Both were strong contributors during their apprenticeships, performing in Pomegranate & Ash and The Glas Nocturne, and we look forward to deepening our collaboration.

We are thrilled to begin working with three new artists: Matthew Sherrill, Nick Rempel, and Tyler Polumsky. The range of experience they bring to Akropolis is truly impressive. They already have leapt into our twice-weekly physical and vocal training sessions, as well as work on music for our upcoming production of Ecce Faustus.

This brings APL’s core ensemble to eleven, as our new Associates join continuing members Annie Paladino (Associate Artistic Director), Joseph Lavy (Founder & Co-Artistic Director), Margaretta Campagna, Sara Kaus, Trevor Young Marston, and Zhenya Lavy (Founder & Co-Artistic Director).

Please join us in congratulating Emily Jo and Linnea and in welcoming Matt, Nick, and Tyler!

Learn more about all our new members here.

 

 

 

Now Auditioning Men for Ensemble Membership

Clairvoyant | Emily Jo Testa, Henry James Walker, Joseph Lavy & Sara Kaus | Photo: Joe Patrick Kane

Pomegranate & Ash (2015 at On the Boards) | “Clairvoyant” | Emily Jo Testa, Henry James Walker, Joseph Lavy & Sara Kaus | Photo: Joe Patrick Kane

Akropolis Performance Lab seeks male artists with baritone or bass singing voices for ensemble membership. The audition process, which will include a preliminary interview and several practical working sessions with APL, will be held during the month of August. We recommend requesting an invitation to audition before August 15.

This is a rare opportunity to work with an established and highly regarded ensemble-based company with deep artistic lineage and an international reputation. APL is committed to rigorous work in a highly focused and personally supportive environment. Our aesthetic signature is Theatre of Polyphony. We seek artists with a sincere commitment to ensemble development, a strong connection to or curiosity about their cultural heritage, and a desire to explore their individual potential through the vehicle of performance prioritized as artistic expression over commercial endeavor.

Committed to strengthening a more multicultural artistic community and the principle of diversity, we strongly encourage applications from historically underrepresented groups.

For complete details about this call and information about how to request an invitation to audition, click HERE.

Reviews Are In & Word Is Out About Our Secret Performance

“Poets say the moon is passionate and desirous. Others see an ethical-religious meaning in moonlight. Youth sees the moon as a promise of all those tremendous things which await it; The old find a memento that the promise was never kept, a reminder of all that broke and went to pieces. And what is moonlight?” | Joseph Lavy as Dr. Glas | Photo: Joe Patrick Kane

Although we restricted marketing for The Glas Nocturne to social media and word-of-mouth, word has gotten out quite well. So well, in fact, that we are extending our run by a full week beyond our initial expectation!

If you haven’t yet gotten a seat, we have just 30 available between now and June 7.

Check out some of what’s being said about this truly remarkable performance!

Just 30 seats remain through June 7, so act quickly to get your invitation!

REQUEST INVITATION BUTTON